Hogyan csatlakozhatnak a Balaton környéki települések a Szent Márton Európai Kulturális Útvonalhoz? Ez volt az egyik témája annak a tanácskozásnak, amelyet 2019. június 18-án rendeztek a keszthelyi Balaton Múzeumban.
Nem teljesen új kezdeményezésről volt szó, hanem a már megkezdett munka folytatásáról, új célok kitűzéséről. Keszthelynek hosszú évszázadokon át Szent Mártonnak szentelt temploma volt, de a régi épület a XIX. században megsemmisült. A Keszthelyi Városvédő Egyesület 2016-ban emlékkövet állított a templom helyén és elkezdődött Márton tiszteletének újjáépítése, új tartalommal megtöltése is.
Kicsit a szerencsének is köszönhető, hogy Keszthely alig másfél évtizede Mártonhoz kapcsolódó egyedülálló látnivalóval gyarapodott. A korábban XIX. századi épületként számontartott Szent Miklós temetőkápolna felújításakor középkori freskókra bukkantak. A külső falon lévő, XIV. századira datált falképek közül az egyik Szent Mártont ábrázolja.
2016-ban került sor arra a "Szent Márton építészeti konferenciára" is, amelyet a keszthelyi városvédők és Szent Márton Út magyar egyesülete közösen rendezett meg.
A június 28-i rendezvényen a keszthelyi városvédők és a Szent Márton Út képviselői mellett részt vettek a Mária Út, a Magyar Turisztikai Ügynökség valássi túrizmus programja, továbbá Sümeg, Zalaszentmárton, Vörs, Óbudavár és Barnag képviselői is.
A tervek szerint ez őszén elindul az egyelőre egy évre tervezett "Balatoni Szent Márton Út" elnevezésű program. Remélhetőleg novemberre új kiadásban, kicsit bővítve újra megjelenik a Szent Márton nyomában a Balaton-felvidéken című kiadvány is.
A Keszthelyi Városi Televízió összefoglalója a rendezvényről - Szent Márton emlékek Keszthelyen
32 oldal, magyar és angol nyelven
- a Balaton-felvidéken
- Budapesten
- Szombathelyen
- a Duna - Tisza közén
Információ: viasancti@gmail.com